پایگاه اطلاع رسانی وحفظ ونشر آثار علی داوری مرام

Information Base Official Ali Davari Maram

پایگاه اطلاع رسانی وحفظ ونشر آثار  علی داوری مرام

فعال"مدنی،اجتماعی،فرهنگی ودینی وحقوق بشر
عضو بنیاد باران
عضو انجمن حقوقدانان ایران
طلبه،نویسنده،شاعر،بسیجی
عضو مجمع جهانی صلح اسلامی
عضو انجمن مطالعات سازمان ملل متحد
عضو گروه ترویجی دوستداران محیط زیست
عضوانجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران
عضو انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان
همکارکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه
موسس ومدیریت یک دوره خیریه موسی الکاظم
عضو ستاد خادمان افتخاری دبیرخانه انجمن ها و قطب های علمی حوزه های علمیه
مسئول کانون فرهنگی هنری ثامن الحجج شهر ری(92-90)
مسئول کتابخانه حوزه آیت الله خادمی اصفهان(سال93-92)
عضو شورای عالی طلاب(ابان ماه97-96 لغایت مهرماه98-97)
مسئول بسیج طلاب شهید آیت الله مدرس(ابان ماه97-96 لغایت مهرماه98-97)

آیا پوشش زنان “حد” دارد؟

پنجشنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۷، ۰۱:۰۷ ب.ظ

یکی از همراهان صفحه پیامی ارسال کردند که به نظر سوال بسیاری از زنان و مردان میتواند باشد.
ایشان نوشتند که در زمینه #آزادی_پوشش دچار دوگانگی هستند. آیا یک زن میتواند لباسی باز بپوشد و انتظار #تعرض نداشته باشد؟ آیا این جا حق #مردان که تحریک میشوند نادیده گرفته نمیشود؟

یکی از همراهان صفحه پیامی ارسال کردند که به نظر سوال بسیاری از زنان و مردان میتواند باشد.
ایشان نوشتند که در زمینه #آزادی_پوشش دچار دوگانگی هستند. آیا یک زن میتواند لباسی باز بپوشد و انتظار #تعرض نداشته باشد؟ آیا این جا حق #مردان که تحریک میشوند نادیده گرفته نمیشود؟

پاسخ ما این است:
#زنان و مردان هر لباسی بپوشند به معنای این نیست که دیگری بدون یک خواسته دوطرفه به خود اجازه تعرض یا مزاحمت بدهد. آزادی انتخاب نوع #پوشش،حق فردی هر انسان فارغ از جنسیت است. دامن کوتاه یا لباس باز یک زن، یا شلوارک و آستین حلقه ای یک مرد، یا لباسهای خاصی که افراد با سلیقه ها و جنسیتهای مختلف برای خود انتخاب میکنند هرگز حقی را به طرف مقابل برای تعرض، تحقیر،#آزار_جنسی، #آزار_کلامی و … نمیدهد.

در کلاسهای اموزشی برای مردان مهاجر در نروژ عکس زیر نشان داده میشود و به آنها یاد داده میشود این زن با این لباس به معنای این که شما میتوانید با او س-ک-س داشته باشید، یا به او دست بزنید نیست.

تنها #رضایت فرد، چه زن و چه مرد، برای هرنوع تماس یا مکالمه ای مهم است نه نوع پوشش فرد. متاسفانه این سوالها ” چه پوشیده بودی؟” ” چقدر مست بودی؟” “چه آرایشی داشتی؟” “چطور صحبت میکردی” “آن ساعت شب تنها چه میکردی؟” سوالات غلطیست که از قربانیان آزارهای جنسی و تجاوز پرسیده میشود.

اما به یاد داشته باشید، چه پوشیده اید، چه رفتاری دارید، چه مقدار مست هستید، چه آرایشی دارید و در چه ساعتی با چه کسانی و در کجا حضور دارید هیچکدام مجوز تعرض به شما نیست.

شما حق دارید هرچه دوست دارید بپوشید و این افراد مقابل شما هستند که باید آموزش ببینند که به انسانی دیگر بدون رضایت او نزدیک نشده، دست نزنند، خودمانی صحبت نکنند و به طور کلی مزاحمت ایجاد نکنند. این فرد مقابل است که باید آموزش ببیند چه رفتاری مناسب است.

البته سابقا در مقاله ای درباره فلسفه حجاب توضیحاتی داده بودم وگفته بودم که جبر در حجاب ناشی از نوعی بدبینی وبددلی است که البته با مثال زدن مراسم روحانی حج آنرا بیان کرده بودم و عرض کردم که شرایط جامعه ولزوم اموزش همگانی وجا افتادن فرهنگ وفلسفه حجاب و... را باید در نظر گرفت.

این را هم بدانید شاید یک زن یا مرد از کسی خوشش بیاید و بخواهد با او همصحبتی کند یا حتی لمسی و نوازشی اما در میانه – به هر دلیلی- منصرف شود. ادامه دادن رفتار از سوی فرد مقابل مصداق بارز آزار جنسی است و توجیه اینکه ” نمیخواست از اول میگفت” توجیه درستی نیست. هر زمانی که فردی رضایتش را از دست بدهد فرد مقابل باید بپذیرد.

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۷/۰۹/۲۹
علی داوری مرام

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی