پایگاه اطلاع رسانی وحفظ ونشر آثار علی داوری مرام

Information Base Official Ali Davari Maram

پایگاه اطلاع رسانی وحفظ ونشر آثار  علی داوری مرام

فعال"مدنی،اجتماعی،فرهنگی ودینی وحقوق بشر
عضو بنیاد باران
عضو انجمن حقوقدانان ایران
طلبه،نویسنده،شاعر،بسیجی
عضو مجمع جهانی صلح اسلامی
عضو انجمن مطالعات سازمان ملل متحد
عضو گروه ترویجی دوستداران محیط زیست
عضوانجمن علمی آیین دادرسی مدنی ایران
عضو انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان
همکارکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه
موسس ومدیریت یک دوره خیریه موسی الکاظم
عضو ستاد خادمان افتخاری دبیرخانه انجمن ها و قطب های علمی حوزه های علمیه
مسئول کانون فرهنگی هنری ثامن الحجج شهر ری(92-90)
مسئول کتابخانه حوزه آیت الله خادمی اصفهان(سال93-92)
عضو شورای عالی طلاب(ابان ماه97-96 لغایت مهرماه98-97)
مسئول بسیج طلاب شهید آیت الله مدرس(ابان ماه97-96 لغایت مهرماه98-97)

اعدام پدیده ای بی خاصیت وغیر انسانی

سه شنبه, ۶ آذر ۱۳۹۷، ۱۰:۵۲ ق.ظ

اعدام یا حذف فیزیکی یک انسان به هر عنوانی از گذشته یکی از ابزارهای مجازات تلقی میشده است . همواره در گذشته حذف فیزیکی یک شخص بهتری گزینه برای پایان دادن به یک موضوع بود .

متن کامل در ادامه مطلب.

اعدام یا حذف فیزیکی یک انسان به هر عنوانی از گذشته یکی از ابزارهای مجازات تلقی میشده است . همواره در گذشته حذف فیزیکی یک شخص بهتری گزینه برای پایان دادن به یک موضوع بود . یعنی در گذشته که ابزارهای اجتماعی محدود بود پاک کردن صورت مسئله بسیار راحت تر از حل مشکل بود چه در ان زمان اساسا مجرم یک دشمن بود و هچ راه حل اجتماعی سیاسی و انسانی و حتی حقوقی برای پذیرفتن مجدد او وجود نداشت .

اما با ورود  انسان به مراحل نوین تفکر و اخلاقیات ابزارها و راهکارهای اجتماعی و روانشناسی و آسیب شناسی کم کم مجرم را به عنوان موجودی تصور میکند که در عین مجرمیت بخشی از پیکر اجتماع است و به جای حذف او باید از امکانات نوین و علمی برای بازپروری و تربیت همراه با تنبیه و اصلاح او زمینه بازاجتماعی شدن او را فراهم کرد زیرا بر اساس قاعده معروف حقوقی هیچ انسانی آنقدر پلید نیست که نتوان او را دوباره بازپروی کرد و تحت اقدامات تامینی و تربیتی او ا به جامعه بازگرداند . با این نگرش نوین این سوال را مطرح میشود که آیا امروزه گرفتن جان یک انسان تحت عنوان مجازات کار درستی است ؟

قاعدتا در جهان امروز که انسان و موجودی به نام بشر که مرکز تمام توجهات و قوانین و  برنامه ریزی های کشوری و جهانی است را نمیتوان با مجازات مرگ تهدید کرد زیرا اخلاق و قواعد منطقی اجتماعی پذیرای این مسئله نیست که جامعه ای که برای تربیت و رشد یکی از اعضای خود هزینه های مادی و معنوی فراوانی بنماید و در یک مرحله زمانی به علت ارتکاب یک نوع خاص از جرم « تحت هر عنوان » آن شخص را نابود کند .

امروزه مسئله مهم پیش روی  حکومتها و مردم این است  که آیا گرفتن جان یک انسان تحت عنوان مجازات میتواند اهداف عام و خاص مجازات را برقرار کند ؟

پاسخ قطعاً در هر دو جنبه منفی است اعدام نه بازدارندگی خاص در مورد محکوم دارد زیرا قطعا دیگر زنده نیست تا امید به باز اجتماعی شدن او داشت و امیدوار بود که در کراحل بعدی زندگی خود مرتکب جرم نشود و هم اینکه بازدارندگی عام هم ندارد چه اگر چنین میبود در کشوری مانند ایران با حجم بالای امار اعدام باید دیگر کسی که شاهد اعدام یک مجرم است دیگر به آن جرم نپردازد در حالیکه امار جرم شناسی خلاف این واقعیت را نشان میدهد .

بر همین اساس است که رویه قضایی کشورها در جهان به سمت و سویی است که اعدام را از سد مجازاتهای خود حذف کنند ، تحت تاثیر این تفکرات است که ده سال گذشته شاهد بالا رفتن آمار کشورهایی هستیم که  که رسما» مجازات اعدام را لغو و یا استفاده ار آن را عملا» حذف کرده اند:

*141 کشور طرفدار لغو مجازات اعدام در قانون و در عمل

*97 کشور قانون مجازات اعدام را برای همه جرائم لغو کرده اند

*36 لغواجرای مجازات اعدام در کشور

* 8 کشور مجازات اعدام را برای جرائم عادی لغو کرده اند

اگرچه امروزه تنها پیمان نامه با هدف لغو مجازات اعدام پروتکل دوم اختیاری میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR)  است که در سال 1989 توسط مجمع عمومی سازمان ملل تصویب گردید و هدف آن الغای قطعی مجازات اعدام می باشد.

اما هنوز هستند کشورهایی که واقعیت های امروزین جهان نوین را نادیده گرفته و با دست اویزایی مانند مفاهیم عقیدتی و مذهبی و یا ترفندهای قانونگریزانه هنوز هم اعدام را حربه ای برای اجرای اهداف سیاسی و قضایی خود میدانند . متاسفانه ایران هم از حمله کشورهایی است که در جهان از نظر تعداد صدور و اجرای حکم اعدام در رتبه های اولیه آمارهای جهانی قرار دارد .

به هر صورت و به هر باوری به اعدام نگاه کنیم اعدان نه تنها نمیتواند ابزار مناسبی برای دفاع از نظم اجتماعی مورد نظر کشورها باشد بلکه عاملی برای تخریب امنیت و وجهه داخلی و بینالمللی یک کشور است و قطعا مجازات اعدام در دنیای مدرن امروزی چیزی جز یک عمل غیر اخلاقی و غیر انسانی نیست

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۷/۰۹/۰۶
علی داوری مرام

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی